Poezi Dashurie


Ne vazhdim do te mund te lexoni poezi dashurie dhe sms dashurie ne gjuhen Shqipe dhe Anglishte. Nuk do keni nevoje te kerkoni poezi dashurie ne vend tjeter, se te gjitha gjenden te ne.

Caste te bukura ne http://www.Zemra.Org!

Poezi dashurie

Poezi Dashurie Shqip
Poezi Dashurie Gjermanisht
Poezi Dashurie Italisht
Sms Dashurie
Foto me Poezi Dashurie

Pa Ty

Pa ty nuk mundem te ri,

pa ty jeta me behet hi,

pa ty varri sme pranon

se zemra ime vetem ty te don

Nata Jon E Fundit

Ishta nata jon e fundit

Kur më the se më s’të dua

Prita se do t’rridhnin lotët

Por spat lot në faqe tu

Dhe s’të erdhi keq për mua

Ishte nat dhe shiu binte

Shum ngadal dy fjal i fole

Me dy fjal ma vrave zemrën

Dhe shpejt ike ulargove

Krejt qka patat ti mi more

Sikur veq një her të flisja

S’dua tjetër prej ksaj bote

Sikur veq të më kuptoje

Sa më mungon buza jote

Qe spo mund ta puthi sonte…

www.Zemra.Orgwww.KnaQu.Orgwww.Takohu.Org

E kam mohuar, e kam perzen

e kam dashur , e kam urryer

me ka dhen dhimbje

me ke dhen emocione

te lendon e te sheron.

pse ky emocion nuk me len te jetoj

pse pa te dot nuk jetoj

pse kurr e urrej e kerkoj

pse te dua edhe kurveten e shkatroj

pse un ndjenjen ta mohoj

dhe un vet shpirtin ta mallkoj

e shtyj e perplas me ze te lart i flas

po prap perball ajo syt i perplas

nuk te dua nuk te kerkoj

me kembgulje e mohoj

po prap kurr se harroj

ah dashuri sa shum per ty do maj zi.

je qorre e qesharake

je dinake e kurr su plake

per ty bejm lufta

per ty jetojm

per ty vuajm dhe veten shkatrojm

a lum si ai qe ty te ka provuar

ah mjer si ai qe ty te ka provuar

se kurr per jet pa ty ska per te jetuar.

Ne takimin e par digjem si zjarr

Ne takimin e dyt te dua si syte

Ne takimin e tert te dua per jete

Ne takimin e katert nje puthje me hater.

Sikur ti ta dije,

se sa shum te dua,

asnje qast i dashur,

s`do t`rrije pa mua.

Por qfar te them un tash,

kur ti e din shum mir?

Te dashuroj dhe mos t`kam afer,

shum esht e veshtir.

Andaj t`pyes o shpirt,

si t`ja bejm ne tash?

Qe t`mos jemi vetem,

por gjith te jem bashk.

Malli per ty

Sot po shkruaj nga malli

per ty qe e kam ne zemer

ka kohe qe ste kam pare

as ste kam thirre ne emer

ti se din si po jetoj jeten !

dhe malli im po me mbyte

duke te qare me dite e nete

beso me jan verbuar syte

sot po shkruaj nga loti

nga vuajtjet qe zemra i ka

a e din sa eshte e rende

pa meshire nje njeri me e vra !!?

ndalu edhe mendo

ne zemer e forte qendro

sa te kam dashur une

askush nuk do te do ….

Personit qe  kam Dashuruar

Sot po shkruaj nga malli

per ty qe e kam ne zemer

ka kohe qe ste kam pare

as ste kam thirre ne emer

ti se din si po jetoj jeten !

dhe malli im po me mbyte

duke te qare me dite e nete

beso me jan verbuar syte

sot po shkruaj nga loti

nga vuajtjet qe zemra i ka

a e din sa eshte e rende

pa meshire nje njeri me e vra !!?

ndalu edhe mendo

ne zemer e forte qendro

sa te kam dashur une

askush nuk do te do ….

Pendimi

Se tregova une dashurine

Tani shpirti po m’vajton

Zemra ime shume e merzitur

Vazhdimisht ty po t’erkon

Me kujtohen i§astet tona

Qe s’bashku ne i ndame

Edhe lumturine

Qe ne te dy e pame

Se ashtu une mendova

Nuk e di as vete

Tani kur mendoj per ty

Pendohem me t’vertete.

 

Mbahu Zemra ime

Dita me duket e gjate pa ty

nata me kalon me lot ne sy

mbahu zemra ime

se rende shum me je thy

lotet e mi spo ndalen

vuajtjet mua po me falen

malli qe kam ne zemer

krejt e harroi fjalen

ti qe ishe ne zemren time

e tash me le me shum malle

jep pergjigje para zotit

per zemren qe e ke kalle

 

Vdekje Per Dashuri

Kam deshire qe te vdes

per kete dashuri

por askush mos ta dije

se po vdes per ty

Do te vdes per ty

askush sdo ta kuptoj

se ne jeten tende

une me nuk ekzistoj

Nese une vdes

jeto ti pa shpres

se kurrr me goja ime

s`te thot Mirmengjes

Vdekja eshte nder

nese vdes mbi ty

dhe nese dora jote

mi mbyll keta sy

Kur te kuptosh per vdekjen time

te varri im mos u afro

lerem te qete ne ate bote

trupin tim mos e trazo

a e kuptove se per ty

edhe vdekja nuk me ndali

e dhash jeten per kete dashuri

kete jete ty ta fali

a e kuptove jeten

si nje zemer gur

une e dhash nje jete per ty

e ti mendoje se esht avantur

Hape Zemren

Hape zemren te hyj mbrenda

mbylle shpejt se u qmenda

dora shkruan zemra ndikon

theje letrën nese mendon

Ndëgjo zemrën time

po të thotë të vërtetën

se për ty jam gati

ta japë edhe jetën

Me pare e pa pare

du një vajz shqiptare

se parët i kamë vetë

atëhere jamë mbret

Hape zemrën dhe vajto

hape dritarën dhe shiqo

hape letrën dhe lexo

të kamë në zemër mos harro

Malli për ty zemrën ma kalli

eja te unë një puthje ta fali

puthja ime e ëmbël si qershi

kur të më puthish mua

e kupton fjalën dashuri

Moa qaj zemra ime

s’dua ti shohë sytë me lotë

ti me pate në dorën tande

po nuk dite mem mbajt

Në kalendar ditët si shoh

unë vdes e ti jeto

si nuk frigohesh prej perendisë

ka me të mallku zjarri dashuris

Dashuria është akullore

që zemrën ta freskon

por është edhe zjarr

që zemrën ta pervlon

Nëse ndahem nga ti

do të qaj ditë e natë

do ta mallkoj nanën

që me lindi pa fatë

Buzët ti afrova

zemrën ta dhurova

e di qe s’gabova

që në ty u dashurova

Do të puthi ëmbël

që gjatë të më kujtosh

nëse ndonjë herë largohesh

përsëri të më kërkosh

Ti më bën akull

ti më bën zjarr

ti po më mbyt

ti po më ngjall

Kur bisedoj me të dashurën

krejt i harrojë

pa ty nuk vdes

as s’mund të jetoj

Në këtë natë të qetë

fryen një erë e lehtë

e kujtoj të dashurën

por në zemër me vretë

Pse të dua kaq shumë

unë as vetë se di

ndoshta me kanë dehur

puthjet qe mi dhurove ti

Dashuria është detë

e ç’do kush mund të zhytet

por ai qe s’din te notoj

edhe mund të zhytet

Shyqyr që shkove

e qafen e thefsh

syt mos ti pafsha

e kurrë mos u kthefsh

Të dua të dua

deri sa të vdes

sa më do ti mua

përgjigjen e pres?

ç’ka donë me të thanë

ç’ka donë me të tregu

ç’ka donë më tepër

se fjalën të du

Dashuria fillon me puthje

e mbaron me lotë

ai që e ka provu

më nuk e duron dot

Nëse ke sy shiqom

nëse ke vesh ndëgjom

nëse ke shpirt sherom

nëse ke zemër dashurom

Fjala është fjalë

besa është besë

mos mendoni vajza

se dashuria është interes

www.Zemra.Org &  www.KnaQu.Org

Poezi Pa ty

Pa ty bota e humb kuptimin

pa ty dielli e humb shkëlqimin

pa ty dita më erësohet

pa ty nata nuk kalohet

pa ty ëndra nuk ëndërohet

pa ty zemra më helmohet!!!

VETMIJA

Nëse je i vetmuar,

nëse je në mendime,

pyete zemrën tënde!

A e don zemrën time?

E kam një dëshirë,

është shumë e thjesht,

të isha afër teje,

tjetër s’kisha desht!

TRADHTARE!!!

Tradhtare fajtore

s’meriton të flas

por meriton përjetë

t’mallkoj e në fund të vras

si pate mëshirë

nga unë me u larguar

zemrën time të pa fat

rënd e ke tradhtuar

do të mallkoj për jetë

me lot të pandarë në sy

dhe kurrë s’do të harroj

këtë zezë e tradhëti

Qeshtu Jeta

Kurre skam menduar

se largohesh nga une

ma fike qirin e dashurise

ma bere zemren shkrume.

Ku e kam dashurine

a thua kush ma mori

perpiqem e digjem

pyes pse me treadhetoi!

Pse femra e zeze lind e vuan

pse dashuria eshte per te shkrumuar!

o zot me trego rrugen e dashurise

o zot me ndihmo dhe bisedo me mua?

ta qaj hallin tim se sa fort e dua

se vetem ti mundesh te me ndimosh

qe shpyrtin tim te ma sherosh….!!!

Kjo quhet dashuri e vertet

Te dua perjet

Dashuria… eshte jete, shijoje

Dashuria… eshte enderr, endrroje

Dashuria… eshte e bukur, adhuroje

Dashuria… eshte dhimbje, sheroje

Dashuria… eshte tradheti, mesohu me ta

Dashuria… eshte detyre, plotesoje

Dashuria… eshte pasuri, ruaje

Dashuria… eshte loje, luaje

Dashuria… eshte mister, zbuloje

Dashuria… eshte fat, perfitoje

Dashuria… eshte avanture, kujdes

Dashuria… eshte luft, mesohu edhe me te

Por dashuria… eshte dashuri, lufto per te!!

www.Zemra.Org

Te Kam Endrruar Shpirt

Mbi dritare nata leshon qetsine

dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.

Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne

nje zemer te vetmuar e mbushin shprese.

Heshtja mbreteron…

Dy sy tevegjel ngadale mbyllen…

nje buzeqeshje e embel

vjedhurazi shikon

dhe niset ne kerkim te endrres se saje.

***

Ngadale lundron ne det

dhe ngritet e fluturon ne qiell

me dy sy qe shkelqejne atje lart

buzeqeshja flet.

Nata kalon…

Buzeqeshja mbledhe krahet

dhe kthehet ne qerdhen e vet…

Serish heshta mbreteron…

dhe syte e vegjel hapen me nxitim

Tani dielli i posalindur ndriqon

” Te kam enderruar,”

nje ze tingellon

dhe…

serish heshtja mbreteron…

Mos Me Le Shpirt..

Mos me le ne pranvere

mos me le te mjere!!!!

mos me le pa lule

mos me le pa ere.

Mos me le te lutem se te dua shume!

mos me le pa shprese,

mos me le pa gjume!!!!!!

ti e di se te dua

dhe vuaj per ty te lutem te lutem!

mos ma dhuro vetmine

ti je per mua shok

ti je per mua gjdo send ti je ajo

qe ne zemren time ke,

me te bukurin vend!!

Zoti tek “Ti” Me Ka Dergu Shpirt

A e din Vajz se si jemi taku?

me fal se te verteten kurr sta kam tregu!

Nje dit isha tuj mendu

tu mendu e tu Vajtu” Pse Zoti mu me ka harru?”

Pse une pa fat kam qellu?

Oh kisha pas deshir mu dashuru

kur do te vjen Princesha

dhimbjet e Zemres me mi sheru?!

Nje rreze ne Zemer filloj mem shendru

Zoti mua mu ka lajmru

ja nisi me mu me bisedu!

Pse bre “Roki” po fol keshtu?

Pse mendon se te kam harru?

Po ty Princeshen ta kam dergu

shum te Bukur ta kam kriju

por pa fat kish qellu

Zemra eshte ti vajtu

fjalen dashuri qe shum koh se ka ndegju

Ajo ty pot pret, veq me kliku

shko ne Albachat se ki me taku, e ke shum mu dashuru!!!

Une thash Zoti qenka Tranu

po si fol mor ky me mu

une ne Albachat ka mu dashuru?!!!

Po sguxoj kuj mi tregu

se gjith Bota dot kesh me mu!!!

Disa koh kish kalu

po fjalt e Zotit si kisha harru

Albachatin thash du me provu

qesaj Lindes du mu ju lajmru

thash qeta du me kliku!

“Tung” ja shkrova, fillum me bisedu.

Ja filloj mem tregu:

se pa nafak kish qellu

Zemra ish ti vajtu

fjalen Dashuri qe sa koh se kish ndegju

po e Pret Princin me ju lajmru

Plaget e Zemres me ja sheru!!!

Oh smujta ma me duru

Fjalet e Zotit mu kan kujtu

ka Qjelli kryet e kam qu

me lot ne sy jam Falemenderu

per Princeshen qe ma ka dergu!

Ah po shum kemi bisedu

une Qaj e ajo tu lotu

ah po shum jemi Dashuru!

Kur erdh dita mu taku

kurr ate dit skam me harru

dit me shi kish qellu

Engjujt prej gezimit ishin tu vajtu

se sod Princi Princeshen kan me u taku!

Dy Zemra Te Lenduara

Nuk e di a’e din “Ti” por ja une te tregoj

Se dashuria e pare nuk qenka loj

Dy te rije

dhe nje ardhmeri,

dhe ja u krijua nje e tmerrshme Histori

Zemra flet shume, goja pak me pak

por qe ngjan nje gje e till

nuk kisha menduar aspak.

Rreshtat skan te ndalur

dhe zemra filloj vajin

per te kaluaren e vet

se te kam dashur me te VERTET.

Dhe tash jam ne MES TE LUMIT

me nje anije te lodhur ,,,

nuk di a te thirri apo te kendoj

qe edhe mali dhe oqeani,

deti dhe fusha te me kuptojn

duke e mbajtur emrin tend ne zemer

deri nje drite diku te AGOJ…

Dashuria

Nese e don bukurin, ateher mos me duaje mua, sepse ka te tjera

qe jan me te bukura se une.

Nese e don menqurin, ateher mos me duaje mua, sespe ka te tjera

qe jan me te menqura se une.

Nese e don pasurin, ateher mos me duaje mua, sepse ka te tjera

qe jan me te pasura se une.

Por nese e don dashurin, ateher duam vetem mua

sepse nuk ka asnje tjeter qe te dashuron me shume se une.

 

3 comments on “Poezi Dashurie

 1. Weißt Du noch,
  wie ich Dir die Sterne vom Himmel
  holen wollte,
  um uns einen Traum zu erfüllen?
  Aber
  Du meintest,
  sie hingen viel zu hoch …!
  Gestern
  streckte ich mich zufällig
  dem Himmel entgegen,
  und ein Stern fiel
  in meine Hand hinein.
  Er war noch warm
  und zeigte mir,
  daß Träume vielleicht nicht sofort
  in Erfüllung gehen;
  aber irgendwann

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s